Na podstawie art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. .... czytaj pełny tekst

Skrzynie automatyczne

Skrzynia automatyczna zapewnia niezrównany komfort podróżowania. Jest jednak niezwykle skomplikowanym mechanizmem pracującym w skrajnie trudnych warunkach. Przenosi na koła moc i moment obrotowy generowany przez silnik, w związku z tym jest narażona na potężne przeciążenia i zmiany temperatury. Nikt nie ma wątpliwości, że olej w silniku należy wymieniać regularnie. Podobnie powinniśmy robić ze skrzynią biegów.

Można spotkać się z opiniami, że olej w skrzyni jest niewymienny lub też jego wymiana nie jest zalecana. Nic bardziej mylnego. Niezwykle istotne jest, by olej w skrzyni wymienić w całości. Nie da się tego zrobić poprzez odkręcenie korka i wyłapanie wypływającego płynu. Trzeba wiedzieć, że takim sposobem jesteśmy w stanie usunąć zaledwie około połowy oleju, reszta pozostaje m.in. w przewodach i konwerterze. Uzupełnienie poziomu płynu w tej sytuacji poskutkuje jedynie rozcieńczeniem starego oleju nowym.

Jedynym sposobem pozwalającym na wymianę całego płynu w skrzyni biegów jest metoda dynamiczna z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia. Polega ona usunięciu (poprzez przepompowanie czystym olejem) starego oleju ze środkiem czyszczącym (wraz z opiłkami, szlamem i nagarami) za pomocą profesjonalnego sprzętu ATF Extra firmy Magneti Marelli. Urządzenie wpinamy w przewody olejowe skrzyni biegów (w niektórych przypadkach stosuje się specjalne adaptery), następnie wykonywany jest proces czyszczenia układu smarowania skrzyni biegów. Kolejnym etapem jest wypompowywanie zużytego oleju pod właściwym ciśnieniem z wykorzystaniem nowego, czystego płynu. Jeśli w skrzyni występuje filtr oleju, również jest on również wymieniany. Po wykonaniu całego procesu – skrzynia przechodzi stosowną adaptację do nowych warunków pracy.

Czy taka wymiana nie jest szkodliwa? Nie! W skrzyni która nie jest już mechanicznie uszkodzona, przy zastosowaniu dedykowanych środków smarnych nie ma możliwości pogorszenia jej stanu. Wręcz odwrotnie: za każdym razem Klienci zgłaszają nam poprawę kultury pracy skrzyni biegów.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów to skomplikowany proces, jest jednak objęta gwarancją jakości wykonania.

 

Kontakt z Biurem Obsługi